دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال به ایستگاه آخر رسید

دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال عصر روز دوشنبه در آیینی مجازی به کار خود پایان داد.
به گزارش مرکز فرهنگ و هنر در فضای مجازی، آیین پایانی این جشنواره که با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدرضا بهمنی رییس مرکز فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اصغر امیرنیا دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال و داوران آن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد شاهد حضور متفاوت برگزیدگان و مخاطبان خود بود.
به این ترتیب از 21 برگزیده بخش‌های مختلف این جشنواره با انتشار کلیپ معرفی آنان تقدیر شد و همه برگزیدگان، دست اندرکاران حوزه فضای مجازی، مخاطبان و علاقمندان به جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال از بسترهای مجازی شاهد برگزاری اختتامیه آن بودند.

در ابتدای این آیین، اصغر امیرنیا با بیان این مطلب که رویکردهای جدید جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال می‌تواند الگوی جشنواره‌های مشابه باشد گفت: جشنواره رسانه‌های دیجیتال مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی با تلاش همکاران دلسوز، پرتلاش و ساعی در طول بیش از یک دهه فعالیت به حق جامع‌ترین، مهمترین و باشکوه‌ترین رویداد حوزه فضای مجازی است که به بلوغ رسیده و دوازدهمین دوره خود را تجربه کرد.

دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه دیجیتال با اشاره به اینکه به دلیل شیوع بیماری کرونا به اجبار در سال 1399 جشنواره رسانه‌های دیجیتال با هدف قطع زنجیره کرونا برگزار نشد افزود: نیاز جامعه به آگاهی از جدیدترین دستاوردهای متخصصان داخلی در حوزه فضای مجازی با عنایت به افزایش نقش سیستم‌های مبتنی بر وب در زندگی روزمره و تقاضا و اشتیاق مخاطبان، اعم از تولیدکنندگان نشر و محتوا و کاربران فضای مجازی، مرکز را بر آن داشت تا با تعریف سازوکاری جدید اقدام به برگزاری جشنواره نماید.

امیرنیا خاطرنشان کرد: طرح اولیه جشنواره در بهمن ماه سال گذشته با در نظر گرفتن موضوعات، قالب، پوستر و فراخوان با همراهی متخصصان و کارشناسان در جلسات متعدد، کلید خورد تا امسال با تفاوت‌های عمده‌ای برگزار شود.

دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال «برگزاری رویدادی کاملا آنلاین در سه بخش ثبت نام، داوری و برگزاری اختتامیه، تاکید بر نوآورانه، اقتصادمحور و درآمدزا بودن آثار و زمینه‌سازی ارائه دریافت تسهیلات به آثار برگزیده از طریق صندوق کارآفرینی امید با هدف توسعه کسب و کارهای دیجیتال» را از تفاوت‌های جشنواره امسال با دوره‌های گذشته این جشنواره عنوان و اظهارامیدواری کرد که دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال  با رویکردهای جدید به الگویی برای برگزاری جشنواره‌های مشابه تبدیل شود.

وی با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره گفت: براساس تصمیم شورای راهبردی جشنواره، فراخوان در ایام مبارک عید سعید فطر تا عید سعید غدیر خم – 23 اردیبهشت تا 17 تیرماه 1400- با انتشار خبرهای متنوع در رسانه‌های برتر ، ارسال 60 هزار پیامک به فعالان فرهنگی و ارسال پیامک به ده‌ها میلیون کاربر ایرانسل و رایتل اعلام شد.

امیرنیا ادامه داد: در این مدت 1143 اثر در موضوعات «انقلاب اسلامی و مقاومت (با محوریت نقش شهید حاج قاسم سلیمانی)»، «خانواده و سبک زندگی»، «اقوام، فرهنگ محلی و گردشگری»، «مسجد و مناسک دینی»، «امید، تفریح و نشاط اجتماعی»، «سواد رسانه‌ای و زیست مجازی»، «حکمرانی و مدیریت فرهنگی» و «خدمات مطالعاتی، آموزشی و پژوهشی» که محورهای اصلی جشنواره بودند در قالب‌های برنامه‌های کاربردی، بازی‌های رایانه‌ای، محتوا و هنرهای دیجیتال و سایت‌ها و شبکه‌ها اجتماعی در سامانه www.platzaar.ir    بستر برگزاری دوازدهمین جشنواره رسانه‌های دیجیتال ثبت نام کردند.

دبیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال خاطرنشان کرد: بخش نخست داوری فنی آثار رسیده با حضور داوران صاحب نام و شناخته شده از 17 تا 22 تیرماه امسال انجام شد و پس از آن داوری نهایی با هدف معرفی آثار برگزیده و با تاکید بر محتوای اثر تولید شده از 22 تیرماه تا دوم مرداد صورت گرفت که به این ترتیب به تشخیص داوران تراز اول بخش‌های مختلف جشنواره 21 اثر به عنوان برگزیده و12 اثر به عنوان شایسته تقدیر دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال انتخاب شدند که تا دقایقی دیگر با آنان آشنا خواهید شد.

امیرنیا اظهار امیدواری کرد این رویداد بزرگ که آیین اختتامییه آن را سپری می‌کنیم آغاز راهی باشد برای تقویت تولید آثار قوی و تاثیرگذار و همچنین برطرف کردن مسایل و مشکلات و موانع تولید، درآمدزایی و رشد استعدادهای بالقوه در مسیر سازندگی و بالندگی انقلاب شکوهمند اسلامی.

کشور در گام دوم انقلاب، به جای «رسانه ملی» نیازمند «نظام رسانه ای ملی» است

نظام رسانه ای مقتدر ضامن حرکت در گام دوم انقلاب

رییس دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه حرکت جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب، بدون یک «نظام رسانه ای مقتدر» میسر نخواهد بود گفت: اگرچه سال گذشته به دلیل شرایط خاص کرونایی این جشنواره برگزار نشد، اما امسال با طراحی متفاوت برای برگزاری مجازی، جشنواره دوازدهم برنامه‌ریزی و اجرا شد.

محمدرضا بهمنی با بیان اینکه در دنیای امروز و در شرایط تحولات نو به نوی جوامع بشری، «رسانه» به رکن کلیدی پیشرفت و عدالت و فراز و فرود تمدن¬ها تبدل شده است افزود: توفیق اقتدار نظام رسانه ای در گرو عوامل کلیدی متعددی چون «آینده¬نگری، محیط-شناسی و برخورداری از «استراتژی رسانه¬ای قوی»، برخورداری از مرجعیت رسانه ای ملی و فراملی، هوشمندی و بهره¬مندی از ظرفیت فناوری های نوپدید و اتکای به ظرفیت شبکه ای مردمی (آن گونه که در مبانی فکری رهبران انقلاب جایگاه مردم به رسمیت شناخته شده) است.

رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی ادامه داد: اجماع و رهگیری این عوامل کلیدی _که می¬توان بر این فهرست افزود_ اگرچه با دشواری هایی همراه است اما ضرورت توجه به آنها انکارناپذیر است.

بهمنی خاطرنشان کرد: با توجه به آنچه گفته شد چنین عوامل و مولفه هایی حکایت از آن دارد که در گام دوم انقلاب، کشور به جای «رسانه ملی» نیازمند «نظام رسانه ای ملی» است. که لازم است مراکز سیاستگذای و تقنینی کشور، ضمن بهره گیری از تجارب دهه های گذشته و با حفظ ظرفیت رسانه ای فعلی کشور، برای این منظور تدبیر و تنظیم گری داشته باشند.

وی تصریح کرد: در میان مجموعه عوامل مورد اشاره، «اتکای به ظرفیت شبکه¬ای مردم»، شاه بیت استراتژی رسانه¬ای نوین در کشور و راه اتخاذ موضع فعال و فوق¬فعال در تولید و نشر محتوا در فضای مجازی و حرکت به سوی اقتدار رسانه¬ای است.

رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت ارشاد تصریح کرد: رویدادهایی همانند جشنواره ملی رسانه های دیجیتال، صحنه ای است برای نمایش گوشه ای از ظرفیت مردمی در عرصه رسانه های نوین و فضای مجازی. ظرفیتی که رکن آن جوانان خلاق، متعهد، سخت کوش و حرفه ای هستند.

وی افزود: این جشنواره که بحمدالله با بیش از یک دهه فعالیت، از وجاهت و اعتبار بالایی در میان فعالان و کسب و کارهای حوزه محتوا و خدمات فرهنگی برخوردار است، در دو دوره اخیر، علاوه بر توجه به ابعاد حرفه ای و فناورانه، با تغییر رویکرد به محوریت بخشی به موضوعات فرهنگی دارای اولویت کشور و توجه به توسعه کسب و کاری برگزیدگان جشنواره، تلاش خود را بر شناسایی برترین ها و حمایت و شبکه سازی این سرمایه های ارزشمند نهاده است و برای استمرار و تقویت این رویکرد در ادامه مسیر همگان را به یاری می طلبد.

بهمنی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پایان جشنواره دوازدهم آغاز حمایت‌های وزارت ارشاد از برگزیدگان در حوزه کسب و کار است.

دوازدهمین جشنواره رسانه های دیجیتال

دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال به عنوان بزرگترین رویداد شناسایی و معرفی آثار و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌ای دیجیتال امسال در محورهای اصلی «انقلاب اسلامی و مقاومت (با محوریت نقش شهید حاج قاسم سلیمانی)»، «خانواده و سبک زندگی»، «اقوام، فرهنگ محلی و گردشگری»، «مسجد و مناسک دینی»، «امید، تفریح و نشاط اجتماعی»، «سواد رسانه‌ای و زیست مجازی»، «حکمرانی و مدیریت فرهنگی»، «خدمات مطالعاتی، آموزشی و پژوهشی» و «روایت کرونا در فضای مجازی» برگزار ‌شد.

«تولید و نشر، نرم‌افزارهای تلفن همراه، بازی‌های رایانه‌ای و محتواهای دیجیتال» ۴ بخش این جشنواره بودند که برگزاری آن در بستر پلتفرم پلتزار انجام شد.

اسامی برگزیدگان این جشنواره به این شرح است:

انقلاب اسلامی و مقاومت:

بازی موبایلی سرافرازان (رسول شاه محمدی) – اثر برگزیده

داستان یک سرزمین (سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) – اثر برگزیده

حبیب نخلستان – شایسته تقدیر

همه فرزندان من – شایسته تقدیر

خانواده و سبک زندگی:

سایت کیدز 24 – اثر برگزیده

ازدواج معلولین – اثر برگزیده

اپلیکیشن خانه مانی – اثر برگزیده

مسجد و مناسک دینی:

کودکان اربعین – اثر برگزیده

تب خورشید – شایسته تقدیر

پلان 3 – شایسته تقدیر

اقوام، فرهنگ ملی و گردشگری:

همگردی – اثر برگزیده

مجموعه نماهنگ ایران – اثر برگزیده

بازی موبایلی سردار – اثر برگزیده

افتخارآفرینان ایرانی – شایسته تقدیر

امید، تفریح و نشاط اجتماعی:

سایت تابناک جوان – اثر برگزیده

مینی سینما – شایسته تقدیر

آیتونز – شایسته تقدیر

سواد رسانه‌ای و زیست مجازی:

موشن تکنیک شایعه – اثر برگزیده

سایت کدومو – اثر برگزیده

آکادمی کهکشان – اثر برگزیده

بازی ماجراهای سبزک و فیروز – اثر برگزیده

حکمرانی و مدیریت فرهنگی:

غیرمجاز – اثر برگزیده

پرتال جامع نظارت بر بازی‌های رایانه‌ای – اثر برگزیده

خدمات مطالعاتی، آموزشی و پژوهشی:

طاقچه – اثر برگزیده

باشگاه اومند – اثر برگزیده

پروفسور مث – شایسته تقدیر

روایت کرونا در فضای مجازی:

محتوای دیجیتال روز مادر – اثر برگزیده

سایت ریاضیات ایران – اثر برگزیده

تقدیر از خبرنگاران برتر حوزه رسانه‌های دیجیتال

همچنین در آیین اختتامیه دوازدهمین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال ضمن قدردانی از تلاش‌های همه خبرنگاران و رسانه‌ها در انعکاس خبرهای این جشنواره از علی اکبر قزوینیان خبرنگار خبرگزاری ایرنا و آرزو فیروزفر خبرنگار خبرگزاری فارس که بیشترین همراهی و همکاری را با این جشنواره داشتند تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *