با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دو سامانه (زی‌نو) و (صدف) رونمایی شد.

آئین رونمایی از سامانه سواد رسانه‌ای و زیست مجازی(زی‌نو) و سامانه نشان‌گذاری محتواهای فرهنگی(صدف) با حضور سیدعباس صالحی و جمعی از مدیران فرهنگی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی‌ و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی بعدازظهر امروز در آئین رونمایی از سامانه سواد رسانه‌ای و زیست مجازی(زی‌نو) و سامانه نشان‌گذاری محتواهای فرهنگی(صدف) با مقایسه منابع قدرت و ثروت از گذشته تا به امروز گفت: در بحث‌های قدرت و‌ ثرو‌ت ملی در نگاه کلاسیک یک‌ برداشت داشتیم به این معنا که ‌قدرت ملی موقعیت استراتژیک از نظر جغرافیایی و‌ منابع نظامی بود، در حوزه ثروت هم منابع طبیعی، منابع مالی چون طلا و ‌نقره، سهام بورس و‌ حو‌زه‌های صنعتی و همچنین مهارت‌های انسانی مدنظر بوده است، اما در نگاه جدید و عصر دیجیتال عنصر اصلی قدرت و ثروت ملی «داده‌ها» است.
وی ادامه داد: در عصر جدید ما وارد یک فضای جدید از قدرت و ثروت شده‌ایم، در واقع اینکه در داده‌ها چه اقداماتی می‌توان انجام داد منابع ثروت و قدرت‌ محسوب می‌شود و اگر نگاه به توسعه و ماندگاری ملی داریم باید بر روی داده‌ها کار کرد، این داده‌ها همانند منابع خام نفت و گاز سابق هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در دوره پساسایبری و عصر دیجیتال داده‌ها از طلا و‌ جواهرات و منابع طبیعی خیلی مهم‌تر است و اینها قدرت‌ساز و ثروت‌ساز هستند و اگر چنین نگاهی به داده داشته باشیم آنگاه تک‌تک داده‌ها مهم خواهد بود، بنابراین با تقسیم‌بندی جهان به سایبری و پساسایبری برخی از حوزه‌های مفاهیم دگرگو‌ن و برخی تعاریف در قدرت و ثروت ملی تغییر کرد.
صالحی یادآور شد: اگر چنین نگاهی به جهان پساسایبری داشته باشیم درک ماهیت خود داده اهمیت پیدا می‌کند و این ماهیت ما را به این سمت سوق می‌دهد که ماهیت‌شناسی و ذات‌شناسی داده را داشته باشیم.
وی با اشاره به خصوصیات منحصر به فرد داده‌ها افزود: اولین ویژگی داده‌ها سیال بودن آنها است، منابع کهن قدرت و ثر‌وت جنس فیزیکی داشت اما منابع داده، سیال و مثل هوا است، یکی از پیامدهای سیال بودن مرزگریزی است و نمی‌توان داده را در قالب یک مرز نگه داشت، با وجود این شرایط گریز از قفس مالکیت را در داده خواهیم داشت، منابع فیزیکی در گذشته سخت و ‌قابلیت برچسب زدن داشت، اما منابع سیال در حال فرار از مالکیت است و از این رو یک تفاوت بین منابع قدرت و ثروت نسبت به گذشته و‌ حال داریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: طبعا در برخورد با جهان پساسایبر بحث مالکیت بسیار مهم خواهد بود و اینکه چگونه می‌توان برچسب مالکیت را حفظ کرد. سامانه صدف تلاش می‌کند تا بتواند نوع مالکیت با عناوین مختلف را در بیاورد.
صالحی ادامه داد: خاصیت بی‌انتهایی در منابع داده ویژگی دوم است، منابع قدرت و ثروت در ‌گذشته یک سقفی داشت که نهایتا به پایان می‌رسید اما امروز منابع داده‌ها بی‌انتها است، انفجار اطلاعات را دیگر امروز شاهد نیستیم زیرا به طور پیوسته هستی‌های جدید خلق می‌شود و نمی‌توان تصور کرد این هستی‌ها به کدام سمت می‌رود. از این رو یکی از نکات مهم این است که چگونه می‌توان بر این جهان بی‌انتها مدیریت کرد.
وی تصریح کرد: اعتبارسنجی داده‌ها نیز نکته مهمی است، به قدری داده‌ها در حال تولید است که اعتبارسنجی آن سخت است، در این میان باید به سمت کم‌ کردن مسائل رفت زیرا حل کردن آنها سخت و دشوار است، در واقع باید دایره مشکلات را کمتر کرد. داده‌ها آنقدر فراوان است که اعتبارسنجی آنها کار راحتی نیست، سواد رسانه‌ای تا حدی می‌تواند بی‌انتهایی داده را کم کند، در این بخش باید کارهای زیادی انجام شود و سامانه (زی‌نو) با این نگاه شروع به کار می‌کند.
امیر خوراکیان معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی نیز در بخشی از این مراسم گفت: در بخش فضای مجازی باید دو اقدام مهم انجام شود، ابتدا نشان‌گذاری و هویت‌دار شدن محتواها یا هرکاری که در حوزه اقتصاد محتوا و مدیریت انتشار و حتی اعمال سیاست‌های محتوایی خواهد بود، از سوی دیگر سهم تولیدکننده در اقتصاد محتوا مشخص شود.
وی ادامه داد: هرکدام از سامانه‌هایی که امروز رونمایی می‌شود کارهای واقع‌بینانه‌ای در امر فضای مجازی انجام می‌دهد، خوشبختانه در این سامانه‌ها هر تصمیمی در حوزه توسعه محتواهای مجازی  و سهم بخش بومی مشخص شده است.
خوراکیان تاکید کرد: با وجود این دو سامانه در آینده باید به گونه‌ای عمل کرد که تمامی سامانه‌های نشر اعم از سایت‌ها، پلتفرم‌ها و … در ذیل سامانه صدف اقدامات خود را پیگیری کنند.
معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه تجربه‌نگاری نیز تصریح کرد: همیشه مدیران جدید با این چالش روبرو هستند که در حوزه جدید کاری‌شان پیش از این چه اتفاقاتی افتاده است، به همین خاطر چندین ماه وقت و انرژی آنها صرف بررسی حوزه کاری‌شان می‌شد، اما با این تجریه‌نگاری هر مدیر جدید کاملا با حوزه کار پیش از مدیریت خود آشنا شده و می‌تواند به سمت جلو حرکت کند و وقت خود را صرف بازنگری گذشته نکند.
وی افزود: از طرفی دیگر در حوزه تجربه‌نگاری یک اتفاق مهم دیگر یعنی چگونگی مواجه با چالش‌ها رقم خورده است، پیش از این در مواجه با چالش‌ها هیچگاه نگاه تحلیلی نداشتیم و اگر قرار بود حاکمیت درباره موضوعی تصمیم‌گیری کند گزارش خاصی راجع به آن حوزه وجود نداشت. اما تجربه‌نگاری این فرصت را مهیا کرد تا مدیران جدید بتوانند در مقابله با چالش‌های احتمالی تصمیمات درست بگیرند.

1 دیدگاه برای “با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دو سامانه (زی‌نو) و (صدف) رونمایی شد.

  1. بنی اسد گفته:

    باسمه تعالی
    با عرض سلام و احترام
    خوشبختانه به صورت مجازی در جلسه حضور داشتم و از رونمایی های پربار و قابل توجه مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی لذت بردیم. خداوند متعال بر توفیقات همه عزیزان بیفزاید ان شاءالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *